Dansk økonomi er en succeshistorie. Opsvinget breder sig, eksporten stiger, ledigheden falder og end ikke danskernes privatforbrug med stigende import til følge sætter sine spor på betalingsbalancen, der styrer mod et rekordoverskud i år på mere end 50 milliarder. Det mener økonomerne i finanskoncernen Nordea, der i dag har offentliggjort deres syn på udsigterne for dansk økonomi. Stigende eksport Cheføkonom i Nordea Helge J. Pedersen siger, at eksporten er stigende - også når der ses bort fra den kraftige stigning i eksporten af olie som følge af den høje oliepris. »Sammen med store indtægter fra blandt andet søtransport og lavere rentebetalinger på udlandsgælden giver det sandsynligvis et rekordstort overskud på betalingsbalancen i år på mere end 50 milliarder kroner. Det er helt usædvanligt, når det importtunge privatforbrug vokser så stærkt«, siger Helge J. Pedersen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























