På FN-topmødet i New York er verdens ledere blevet enige om, at udviklingslandene i 2015 skal have 0,7 procent af bruttonationalproduktet i udviklingsbistand. Men det er ikke godt nok, hvis u-landene skal højne deres levestandarder. Der skal private kroner til. Det viser en analyse, som Dansk Industri har lavet. Fast arbejde fører til velfærd Afsætningspolitisk chef Henriette Søltoft, DI, siger, at udviklingsbistand kan sammenlignes med en kontanthjælpcheck. Mens erhvervslivets investeringer i bæredygtige projekter i ulandene svarer til, at folk får et fast arbejde. »Når ulandene bliver i stand til at klare sig selv, kommer der økonomisk vækst, hvilket højner levestandarden. Og det er at foretrække frem for en check«, siger hun. Dansk Industri mener dog ikke, at udviklingsbistanden skal fjernes. Hjælpen her er med at skabe rammerne i udviklingslandet, så private investorer kan tiltrækkes.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























