Den danske bryggerigigant Carlsberg har forlænget sponsorkontrakten med den engelske fodboldklub Liverpool FC i yderligere to år. Der har ellers været hårdnakkede rygter især i de engelske medier om, at parterne var uenige om prisen for en ny kontrakt. Liverpool skulle angiveligt have forlangt i omegnen af 70 millioner kroner om året. Liverpool vandt i sidste uge Champions League for første gang siden 1984 - dengang hed det mesterholdenes turnering - men har ikke vundet det engelske mesterskab i de 13 år, Carlsberg har været hovedsponsor, og bortset fra en god sæson i 2001, hvor det blev til en triumf i UEFA Cuppen og to engelske pokaltriumfer, har der været langt mellem snapsene. Det gør dog ikke glæden mindre i Carlsberg: »Carlsberg's fortsatte sponsorat giver os mulighed for sammen med klubben at udvikle vores forhold til de internationale fangrupper, som er stærkere end nogensinde efter den fantastiske sejr i Istanbul,« siger Keld Strudahl, Senior International Marketing Director i Carlsberg, til Liverpools hjemmeside.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme