Bagmandspolitiet har tiltalt tre ledende medarbejdere fra ingeniørfirmaet Carl Bro i Glostrup for 'mandatsvig af særlig grov beskaffenhed', som det hedder. »Efterforskningen har vist, at pengene er gået i egen lomme og derfor lyder tiltalerne på mandatsvig«, siger statsadvokat Henning Thiesen, der oplyser, at sagen drejer sig om små to millioner kroner. Mandatsvig handler om, at man misbruger sin stilling for egen vindings skyld. Blev anmeldt af arbejdsgiver Tiltalen kommer fra statsadvokaten for særlig Økonomisk kriminalitet, efter at Carl Bro-koncernen selv anmeldte medarbejderne i 2003, da en intern undersøgelse viste uregelmæssigheder. I første omgang så det ud til, at de tre medarbejdere havde benyttet bestikkelse, men det er ikke bagmandspolitiets vurdering. Politiet mener, at der er tale om mandatsvig - altså om, at tre medarbejdere har stukket pengene i egne lommer. Risikerer fængsel op til otte år Hos Carl Bro er man kortfattede i sine kommentarer til sagen mod de tidligere medarbejdere, hvis handlinger er blevet efterforsket i næsten to år. »Vi konstaterer, at der er rejst tiltale for mandatsvig. Det tager vi til efterretning, og så afventer vi udfaldet af retssagen«, siger kommunikationsdirektør Jeanette Fangel Løgstrup. De tre tiltalte var ansat i datterselskabet Carl Bro Projektudvikling i Vejle. Selskabet er i dag lukket. Dømmes de tre tidligere medarbejdere efter tiltalen mandatsvig af særlig grov karakter, risikerer de at skulle i fængsel i op til otte år.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























