Der er stadig store problemer med udbetalingen af løn til de 50.000 ansatte i Københavns Kommune. I mere end et år har det internationale konsulentfirma Accenture stået for lønudbetalingen i kommunen. De faglige organisationer anslår, at 3000-5000 ansatte har fået forkert november-løn. Ifølge Københavns Lærerforening er der tale om nye fejl. Krav om handling Lærerforeningens formand Jan Trojaborg siger til TV2 Lorry, at »situationen er fuldstændig uacceptabel«. Han efterlyser, at politikerne i København tager ansvar ved at lægge fornyet pres på Accenture. Problemerne har stået på i lang tid. Alene i august måned fik op mod hver tredje medarbejder i Københavns Kommune ikke den rigtige løn til tiden. Nogle har blot fået nogle få øre ind på lønkontoen i enkelte måneder, hvilket har givet ubehageligheder i form af gebyrudgifter til overtræk eller rykkergebyrer på ubetalte regninger. København Kommune har planlagt at kræve erstatning fra Accenture. Accenture afviser Københavns overborgmester Lars Engberg (S) siger til TV2 Lorry, at han efterhånden har mistet tålmodigheden med Accenture. Han hæfter sig imidlertid ved, at firmaet har lovet at bringe orden i forholdene inden årsopgørelserne skal afleveres i januar. Accenture skriver i en udtalelse til TV2 Lorry: »Lønkørslerne i Københavns Kommune har forløbet tilfredsstillende siden september, og der er udarbejdet en plan for oprydning af de fejl, der er opstået i tidligere lønperioder«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview