Et ekstra lån på halvanden milliard kroner skal redde Ørestadsselskabet fra økonomisk ruin. Det magtfulde økonomiudvalg i Københavns kommune giver nu grønt lys til, at selskabet kan optage nye lån. Selskabet har solgt grunde på Amager Fælled for et langt mindre beløb end forudset de seneste seks år. Det fremgår af en række svar til økonomiudvalget, som Politiken har haft adgang til. »Det er beklageligt, men det er nødvendigt at hæve lånerammen, hvis metroen fortsat skal køre«, siger Karen Hækkerup (S) fra økonomiudvalget. Gældsklemme Ideen bag Ørestaden er, at der skal sælges grunde på Amager, som sammen med billetindtægter skal betale for anlægget af metroen. Pengene til byggeriet er i første omgang lånt, men metroen blev mere end dobbelt så dyr som planlagt. Derfor er selskabet havnet i en gældsklemme med en årlig renteudgift på godt en halv milliard kroner. Salget af grunde fra 1999 til 2003 skulle ifølge budgettet have indbragt næsten 2 mia. kr., men der kom kun godt 1,3 mia. kr. i kassen. Så sent som i august forudså selskabet et grundsalg på 400 mio. kr. i år, men 1. oktober var der kommet 156 mio. kr. ind på kontoen, så budgettet er justeret ned til 300 mio. kr. »Det kan være vanskeligt at lægge budgetter for grundsalg. Salget skal vurderes over en lang årrække. Jeg tror ikke, at det bliver aktuelt med flere udvidelser af lånerammen«, siger Karen Hækkerup. Kan ikke betale regninger Ørestadsselskabet er helt oppe at kysse den nuværende låneramme på 13,5 mia. kr. Med udgangen af oktober kan det ikke betale sine regninger, hvis ikke rammen forhøjes til 15 mia. kr. Københavns Kommune og Trafikministeriet ejer Ørestadsselskabet, som allerede i september fik Folketingets finansudvalgs accept af en rammeudvidelse. Kun Enhedslisten imod Overborgmester Jens Kramer Mikkelsens (S) jobskifte til direktør i Ørestadsselskabet forsinkede behandlingen af sagen på Rådhuset, men i sidste øjeblik vælger økonomiudvalget så nu at anbefale en udvidelse. Den kan vedtages på Borgerrepræsentationen møde torsdag, så metroledelsen kan gå i banken fredag morgen. Kun Enhedslisten (EL) er imod. »Vi skal have delt selskabet op, så metroen og gælden går til trafikministeriet, mens Københavns kommune får ansvaret arealudviklingen i Ørestaden. Ellers kommer Ørestadsselskabets ledelse bare rendende med ønsker om flere udvidelser af lånerammen i løbet af kort tid«, siger Mikkel Warming (EL). I årets første ni måneder var der 24 millioner passagerer, så der skal stige 12 millioner på metroen frem til nytår for at nå budgettet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























