Den amerikanske fagforening SEIU tager positivt mod det tilbud om våbenhvile, som topchefen for Group 4 Falck, Lars Nørby Johansen, har tilbudt amerikanerne, hvis fagforeningen stopper den verdensomspændende kampagne mod koncernen. Personligt brev I et personligt brev til formanden for SEIU har Falcks chef erklæret sig villig til at genoptage forhandlingerne om en overenskomst for de ansatte i det amerikanske datterselskab Wackenhut, forudsat at fagforeningen til gengæld indstiller kampagnen. SEIU's formand, Andy Stern, er villig til at sætte sig til forhandlingsbordet med Lars Nørby Johansen for at finde en løsning på den langvarige strid, der har resulteret i store avisannoncer, hvor Wackenhut og Group 4 Falck hænges ud for at underbetale og undertrykke de ansatte.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Christian Jensen
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00



























