Trusler om blokade af et byggeri fik mandag en dansk-polsk forretningsmand til at indgå landets første overenskomst for polske håndværkere på job i Danmark. Men overenskomsten betyder paradoksalt nok også, at polakkerne ikke længere har lyst til at arbejde her, fortæller indehaveren af det polske firma Biomax, Ole Thuesen, til DR Kanal 94. Siden EU's udvidelse 1. maj har Biomax fået adskillige byggeopgaver i Jylland. Firmaet kunne udføre arbejdet til halv pris af de danske konkurrenter på grund af lavere timeløn og billigere bygningsmaterialer. Lavere timeløn Overenskomsten betyder dog nu, at Biomax mister byggeopgaver og håndværkere, fortæller Ole Thusesen til DR. Årsagen er ifølge ham, at polakkerne, efter at have betalt sygesikring og skat, ender med en lavere timeløn. Polakkerne er nu på vej væk, siger han til DR.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview