For tredje år i træk er Kristeligt Dagblad landets mest fremgangsrige avis. 2003 blev avisens bedste år nogensinde med et årsresultatet på godt 5.1 mio. kr. før skat. Oplaget er steget med seks procent til knap 21.500, annoncerne sælger bedre, og mere end 100.000 mennesker læser dagligt avisen. Tro på berettigelse Ifølge A/S Kristeligt Dagblads bestyrelsesformand, Hans Skov Christensen, er resultatet meget tilfredsstillende. Han understreger på avisens generalforsamling, at den udviklingsstøtte, der er blevet ydet til avisen gennem Dagspressens Finansieringsinstitut, har været af stor betydning. Dermed er avisens bestyrelsesformand og den administrerende direktør, Erik Bjergager, enige om, at avisens fundament i kristendom, tro, etik og eksistens er berettiget. Nyder godt af tilskud Kristeligt Dagblads brede satsning på eksistensspørgsmål har trukket en ny gruppe læsere til og dermed styrket den ændring af avisens redaktionelle linje, der er gennemført de senere år. Også statstilskuddet til distribution via Post Danmark har ifølge Hans Skov Christensen været medvirkende til det gode resultat i 2003.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Klumme af Kim Skotte
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























