Der er nu så mange reklamer i fjernsynet, at de ikke virker så godt mere. Nye tal fra Mediabureauet MediaWise viser, at antallet af reklameminutter på de danske tv-stationer er steget fra 964 minutter om ugen i 1993 til 9.071 minutter sidste år, eller 151 timer. Samtidig udgør reklamernes andel af den totale sendetid i dag 14 procent - mod syv procent for ti år siden. Mere fjernsyn på flere kanaler En del af forøgelsen skyldes, at der i dag bliver sendt mere fjernsyn - og fra flere kanaler - end for ti år siden. Men selv på de store tv-stationer er stigningen markant. Den udvikling bekymrer de danske tv-annoncører. For når der er alt for mange reklamer i tv-stationernes reklameblokke, holder seerne op med at huske de enkelte reklamer fra hinanden. »Vi kan ikke stiltiende iagttage, at vores vigtigste reklamemedie forringes«, siger formanden for Dansk Annoncørforenings tv-udvalg, Klaus Lohse, der også er marketingchef i Dansk Tipstjeneste. Færre ser reklamerne Tallene fra MediaWise viser nemlig også, at den gennemsnitlige sening til reklameblokkene er faldet. I 1993 havde 4,2 procent af danskerne over 12 år eksempelvis set en ny tv-reklame for Lottospil en uge efter, kampagnen blev lanceret. I dag er tallet kun 0,8 procent. »Det betyder altså, at færre ser vores reklame totalt set, samtidig med at en del af vores målgruppe bliver eksponeret så kraftigt, at de bliver trætte af os«, siger Klaus Lohse. Virksomheder vil betale mere Derfor er virksomhederne parate til at betale mere for at få vist deres reklamer, i håbet om at færre reklamer i reklameblokkene kan få seerne tilbage. Forslaget bliver mødt med skepsis af tv-stationerne. »Den model Annoncørforeningen fremlægger er urealistisk«, siger informationschef hos TvDanmark Lars Kaspersen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Christian Jensen




























