Mediekoncernen Egmont, der blandt andet udgiver Alt for Damerne, Hjemmet og Anders And, blæser på krisen i medieverdenen. På tre år har koncernen vendt et underskud på 40 millioner kroner i 2001 til et rekordoverskud i 2003 på 357 millioner kroner. Den solide bundlinje kommer, selv om nettoomsætningen i 2003 er faldet til 8,2 milliarder kroner. Koncern udgiver 74 forskellige blade Størstedelen af indtjeningen kommer fra de 74 forskellige blade, koncernen udgiver. På bundlinjen gav bladene 258 millioner kroner - det er rekord. Den anden store indtjeningskilde er børn og teenagere, der spenderede 1,3 milliarder kroner på udgivelser som Lucky Luke, Popstars Magasinet og ungdomsbladet Sirene i 2003. Det gav koncernen 142 millioner kroner i indtjening.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Lærke, ægte, tillykke med dit liv! Men hvad med at nyde det og så lade os andre om at nyde vores?
-
»De høje tabstal presser Putin. For russerne ved det jo godt«
-
Dansk vaccineforsker deporteres: »Jeg har svært ved at forstå, at vores land ikke vil løfte en finger for en borger i nød«
-
En af verdens allerrigeste stater kapper båndene til de arabiske naboer
-
Her er en film, der gør dig svimmel af lykke
-
Meloni: »Jeg må indrømme, at de, der har lavet billederne, faktisk har fået mig til at se bedre ud«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
En af verdens allerrigeste stater kapper båndene til de arabiske naboer
Kronik af Bente Boserup
Pernille Juul Darling




























