Danmarks største virksomhed A.P. Møller -Mærsk A/S får i midten af næste måned sin kun tredje bestyrelsesformand i virksomhedens 100-årige historie. Det står klart efter at A.P. Møller - Mærsk A/S i dag overraskende meddelte, at skibsreder Mærsk Mc-Kinney Møller fretræder som formand for bestyrelsen med virkning fra den 13. december 2003. Generationsskifte gennemført Det er en post, Mærsk Mc-Kinney Mæller overtog fra sin far, Arnold Peter Møller, der døde i 1965. Dermed er det generationsskifte, som var ventet allerede i foråret nu en realitet. I modsætning til A.P. Møller, der døde fra sin stilling i virksomheden, har Mærsk Mc-Kinney Møller valgt selv at bestemme tidspunktet. Topdanmark-direktør tager over Ny formand for bestyrelsen i A.P. Møller - Mærsk A/S bliver ikke helt uventet Topdanmark-direktøren Michael Pram Rasmussen, der har gjort lynkarriere i A.P. Møller. »Bestyrelsen og Hr. Mærsk Mc-Kinney Møller anser Hr. Pram Rasmussen som særlig egnet til denne betydningsfulde post«, oplyser A.P. Møller - Mærsk A/S. Fortsætter som formand for almen fond Mærsk Mc-Kinney Møller, der i sommer fyldte 90 år, fortsætter som formand for bestyrelsen for A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, samt som formand for bestyrelsen for Odense Staalskibsværft A/S og som medlem af enkelte bestyrelser, herunder Mærsk Olie og Gas A/S. Og selv om han nu forlader posten som formand, bevarer Mærsk Mc-Kinney Møller sin status som medindehaver af Firmaet A.P. Møller, mens Jess Søderberg fortsat skal forestå den daglige ledelse. Aktiekursen går op Aktiemarkedet reagerede umiddelbart på meddelelsen ved sende A-aktien en anelse op med 1,2 pct. til kurs 43600 og B-aktien op med 1,7 pct. op til kurs 45600.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























