Danske søer er ikke i lige god forfatning, når de sendes til slagtning. I cirka ti procent af tilfældene har søerne sår som følge af, at de har haft for dårlige forhold i stalden, skriver Ritzau. Dyrevelfærden drøftes Det Veterinære Sundhedsråd har i dag drøftet, hvordan reglerne kan strammes, så dyrene får nogle bedre forhold rundt omkring i staldene. Uacceptable forhold Formanden for rådet, professor på Landbohøjskolen, Ove Svendsen, har ikke ønsket at præcisere de anbefalinger rådet er kommet med, men siger til Ritzau: »Min personlige opfattelse er, at de herskende forhold er uacceptable. Tilsynet hos den enkelte landmand har ikke været godt nok«, siger Ove Svendsen. Prisen i bund Grunden til at mange søer mistrives i de danske stalde kan være, at den enkelte landmand får en markant lavere pris for udtjente dyr end for eksempel slagtesvin. Når en so ligger fast på et betongulv og udmarves, går der ikke lang tid, før der dannes sår og dyrene mistrives. Udmarvede dyr er særlig velkendt i krisetider, hvor priserne på dyrene er i bund.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























