Bankkoncernen Nordea havde færre indtægter, men også færre omkostninger i tredje kvartal. De samlede indtægter faldt fra 10,9 mia. kr. til 10,4 mia. kr. i forhold til kvartalet før. Justeret for engangsposter er indtægterne dog stort set uændrede. Omkostningerne er faldet med to procent. Samlet er det ordinære resultat i kvartalet faldet med ca. 800 mio. kr. til ca. 3,5 mia. kr. Regnskabet i kvartalet reddes dog af et positivt skattebidrag på ca. 1,2 mia. kr. Dermed bliver det endelige resultat for kvartalet et overskud på godt 4,6 mia. kr. mod ca. tre mia. kr. i kvartalet før. For de første ni måneder af året er det ordinære resultat i Nordea-koncernen steget med 30 procent til 10,6 mia. kr. De samlede indtægter er stort set uændrede, mens omkostningerne er faldet med to procent.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen