De største aktionærer i investeringsselskabet VT Holding i Odense i dag valgt en ny bestyrelse til selskabet. Den ny bestyrelse var det eneste punkt på dagsordenen på den ekstraordinære generalforsamling, der blev nødvendig, efter at den tidligere bestyrelse havde trukket sig på grund af uenighed om direktør Laurids Jessens bonusordning. Ordningen udløste sidste år en bonus på 31,7 millioner kroner til direktøren. Den nye bestyrelse består af formand direktør Bjarne Hansen fra Maersk Sealand i Singapore, advokat Henrik Lind fra advokatfirmaet Gorrissen Federspiel Kierkegaard, direktør Bjarne Nielsen fra Zubstant Management, samt direktør Vagn Rosenkilde fra Danfoss A/S. Kandidaterne blev opstillet af hovedaktionærerne, Lønmodtagernes Dyrtidsfond, Danica Pension, ATP, Codan Forsikring og PKA, som repræsenterer godt 70 procent af aktiekapitalen. VT Holding er et investeringsselskab, der lever af at købe og sælge industriselskaber.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























