A.P. Møller-selskabet Mærsk Olie og Gas vil ikke offentliggøre, hvor meget de betaler i olielicenser til myndigheder og regeringer i lande plaget af menneskerettighedskrænkelser og korruption. Oliegiganten BP har offentliggjort deres milliardbetalinger til Angola, og for nylig fulgte 11 af verdens største olieselskaber trop ved at fortælle om deres betalinger til tre regeringer i forbindelse med anlæggelse af en olieledning fra det Kaspiske Hav til Middelhavet. Blandt disse selskaber var amerikanske Conoco Phillips, italienske Eni, norske Statoil og franske TotalFinaElf. At Mærsk holder kortene tæt ind til kroppen, bringer koncernen i NGO'ernes søgelys. Både den danske afdeling af Transparency International og Global Witness, kritiserer i Berlingske Tidendes Nyhedsmagasin A.P. Møller for lukkethed. Det er olielicenser i lande som Algeriet, Qatar og Kasakhstan, der er i søgelyset.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























