Den danske medicinalvirksomhed ALK-Abelló har netop indgået en aftale, som på længere sigt kan give betalinger på op mod 950 millioner kroner fra den nye amerikanske samarbejdspartner, Schering-Plough. Sammen skal de to virksomheder producere og markedsføre en ny tablet mod græsallergi. Den danske virksomhed har udviklet tabletten og med den nye aftale, giver virksomheden sin nye amerikanske partner ret til at deltage i udviklingen og det senere salg af tabletten og tre andre produkter, den danske medicinalvirksomhed barsler med. »Vi er meget tilfredse med denne aftale med Schering-Plough, som vi betragter som verdensleder inden for allergibehandling«, siger Jens Bager, adm. direktør for ALK-Abelló, til Ritzau. Tablet sikrer let adgang til behandling Tabletten mod græsallergi er enestående fordi den giver allergikere mulighed for at bekæmpe allergien på relativ let vis. Tidligere har den eneste behandling været indsprøjtninger, som over en periode på op mod fem år skulle gentages 25 gange. Behandlingen har været besværlig for både patienter og læger, og resulteret i, at kun ganske få danskere har valgt behandlingsformen. ALK-Abelló specialiserer sig i flere former for allergivacciner og er blandt andet kendt for sin vaccine mod hvepse- og bistik. Virksomheden hører under ingrediens- og allergivaccinekoncernen Chr. Hansen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























