Regeringen satser ifølge dagbladet Børsen på at slå en handel af med Danmarks Skibskreditfond, som onsdag afviste at betale halvdelen af den støtte, som et bredt flertal i Folketinget er enige om at give værfterne. Handlen skal ifølge Børsens 'velinformerede kilder' gå ud på, at fonden får lov til at blive omdannet til aktieselskab - og dermed få bredere forretningsmæssige muligheder - som modydelse for, at skibskreditfonden betaler halvdelen af værftsstøtten, 325 millioner kroner. 'Ikke fondens formål' Onsdag så det ud til, at spørgsmålet om støtte til de danske skibsværfter var gået i hårdknude. Et bredt politisk flertal stod klar med 650 millioner til den trængte industri, men Danmarks Skibskreditfond afviste at udfylde sin rolle i den plan, nemlig at betale halvdelen. Bestyrelsesformand, Nordea-direktør Peter Schütze, begrundede afslaget med, at fonden ikke ville kunne forsvare sådan en udskrivning, da værftsstøtte ikke er finansiering, men en udgift. Og dermed falder manøvren uden for fondens formål. Lovændring uden betydning Bestyrelsen har af sine juridiske rådgivere fået at vide, at en aftale om en støtteordning kræver en lovændring. Men Peter Schütze mener ikke, at en eventuel lovændring ændrer noget. 2.000 jobs på spil på Lindø Skibsfondens beslutning kan koste arbejdspladser på Danmarks største skibsværft, det A.P. Møller-ejede Lindøværft på Fyn. Et par tusinde værftsarbejdere er i fare for at miste deres job, hvis værftet må lukke på grund af den manglende værftsstøtte.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























