EU's landbrugsministre måtte mandag opgive at blive enige om fælles mindsteregler for salmonellakontrol og -bekæmpelse. En række sydeuropæiske lande blokerer for fælles regler, fordi de vil have yderligere forsikringer om, at der følger penge med fra EU til at gennemføre skærpet kontrol og bekæmpelse af sygdomme som salmonella, der bliver overført fra dyr til mennesker. Boel fandt ikke flertal Fødevaresikkerhed er et af det danske formandskabs højt prioriterede emner, men fødevareminister Mariann Fischer Boel (V) kunne til sin store skuffelse ikke samle det nødvendige flertal blandt EU's 15 landbrugsministre, da de mødtes i Luxembourg. »Der er kun én taber i dag, og det er de europæiske forbrugere. Danmark har aldrig lagt skjul på, at vi ikke synes, at forslaget er vidtgående nok«, siger Mariann Fischer Boel til Ritzau. De fælles EU-regler vil ikke skærpe den danske kamp mod salmonella, som i forvejen ligger i front i EU, men det er vigtigt med grænseoverskridende regler for også at sikre, at importerede fødevarer er fri for salmonella.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Brevkasse
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























