EU's transportministre er tirsdag blevet enige om at følge USA's eksempel og forlænge de statslige forsikringsordninger for flyselskaber med 60 dage. Efter 11. september sidste år, hvor fire kaprede fly blev brugt i terrorangrebet på New York og Washington, reducerede forsikringsselskaberne deres erstatning ved terror, krig og flykapring fra omkring 15 milliarder kroner til 425 millioner kroner. Det tvang regeringerne i de femten EU-lande til at komme de europæiske luftfartsselskaber til undsætning og acceptere at dække eventuelle tab, som ville overstige forsikringsselskabernes dækning ved eksempelvis terrorangreb. Arbejde for alternativt system Den midlertidige ordning udløber med udgangen af marts, og transportministrenes beslutning om at forlænge den til udgangen af maj sikrer flyselskaberne yderligere to måneders dækning funderet i de nationale statskasser. I mellemtiden arbejder flyselskaberne gennem deres europæiske brancheorganisation AEA (Association of European Airlines) på at etablere et alternativt forsikringssystem for den europæiske luftfartsindustri, som dog tidligst ventes at være klar i slutningen af juni. Forsikringsfond Planen går ud på at lave en fond, som skal dække risici for op til 13 milliarder kroner. Fonden skal få sine midler fra et tillæg på alle flybilletter på mellem fire og ni kroner. Håbet er, at de europæiske regeringer vil være villige til at garantere dækningen for tab, der måtte overstige grænsen på 13 milliarder kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen