Med et prisfald på op til 1,20 kr. pr. liter vil Arla Foods lokke flere britiske forbrugere til at købe økologiske mælkeprodukter. Mejeriselskabet, der kæmper for at bevare en førerposition på det britiske marked, vil i samarbejde med landets største dagligvarekæde Tesco sænke prisen mærkbart på økologisk mælk. Prisfaldet bliver på op til seks pence pr. pint - svarende til omkring 1,20 kr. pr. liter. De lavere priser træder i kraft til sommer for at sætte ekstra skub i salget af øko-mælk. Store prissænkninger blev også brugt som våben, da de danske forbrugere i sin tid skulle vænnes til økologiske produkter. Markedet for økologiske mælkeprodukter i Storbritannien voksede i fjor med 40 procent, men ligger nu på kun 10 procent. Fra Arlas Division UK oplyser Henrik Nygaard, at økologiske produkter for blot et år siden havde sin eksistensberettigelse alene i kraft af, at de var økologiske. »Nu er de økologiske produkter nødt til at klare sig på linje med andre produkter«, siger Henrik Nygaard om baggrunden for prisfaldet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved valget af Henrik Frandsen
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Klumme af Kim Skotte
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























