År 2001 får den tvivlsomme ære at blive Sveriges dårligste eksportår, siden oliekrisen kradsede i 1975. Det bekendtgjorde eksportrådets cheføkonom, Mauro Gozzo, tirsdag, men samtidig annoncerede han glædestrålende sine positive forventninger for de kommende to år. Siden sidste efterår har Gozzo gentagne gange måtte skrue forhåbningerne ned, og efter tre kvartaler af 2001 er den svenske eksport af varer dalet med 3,3 procent. Samtlige større brancher har mærket nedgangen - telekom, person- og lastbilproduktion samt træ-, stål- og maskinindustrien. »2001 går over i historien som det svageste svenske eksportår i 26 år. Og det er mærkeligt, eftersom vi samtidig har haft en svag kronekurs«, konstaterer Mauro Gozzo. De gode nyheder er dog, at hvor han i september i år troede på en vækst næste år på 2-2,5 procent, skruer han nu forventninger helt op til 3,5 procent. Det skyldes blandt andet hans tro på, at især det vesteuropæiske marked, som aftager 65 procent af Sveriges ksport, vil øge med 1,4 procent det kommende år og 2,8 procent i 2003.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
1
2
3
4
5
6
Vi lægger os alle sammen i senge på steder, hvor der er sket uhyrlige ting
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.