Den norske koncern Orkla har solgt sin ejerandel af Finlands største bryggeri Hartwall. Frasalget var et krav fra de finske konkurrencemyndigheder for at acceptere sammenlægningen af Carlsberg og Orklas bryggeri-aktiviteter i det fælles selskab Carlsberg Breweries A/S, som Carlsberg A/S ejer 60 procent og Orkla 40 procent af. Orkla havde 12.535.700 A-aktier og 1.500.000 K-aktier i Hartwall, svarende til 14,5% af stemmerne og 2,3% af aktiekapitalen, som nu er solgt til Hartwall-Bolagen AB. Orkla og Carlsberg indgik aftale om fusion af de to koncerners bryggeriaktiviteter allerede i maj sidste år, men aftalen var betinget af accept fra konkurrencemyndighederne i de berørte lande: Litauen, Norge, Sverige, Finland og Danmark. Kun de danske konkurrencemyndigheder undlod at stille krav til fusionen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























