Politibetjente, skatteansatte og lærere på tekniske skoler trækker i bremsen over for lønsystemet ny løn. Den enkelte fagforening skal selv vælge, om medlemmerne skal skifte lønsystem, kræver den fælles forhandlingsorganisation ved de kommende overenskomstforhandlinger. Med modstanden mod ny løn går Statstjenestemændenes Centralorganisation II (CO II) direkte mod sin arbejdsgiver - statens - ønsker. Passer ikke til kortuddannede Men lønsystemet passer ikke til alle, mente repræsentanterne for de 35.000 statsansatte under CO II på et ekstraordinært repræsentantskabsmøde torsdag. Lønnen består af en grundløn og dertil tillæg for funktioner og kvalifikationer, som den enkelte skal forhandle sig til på arbejdspladsen. »De kortuddannede, seniorerne og kvinder får ikke gavn af systemet. Vi er meget bekymret over, at den enkelte kommer til at stå alene over for lederen«, sagde formanden for CO II, Tommy Agerskov Thomsen. Kamp for TR-vilkår De statsansatte vil samtidig kræve bedre forhold for tillidsrepræsentanterne, der spiller en større rolle, når lønforhandlingerne foregår decentralt. CO II's andre krav er mere frihed og mere løn. Og også her går de mod statens ønsker. I et debatoplæg i oktober mente Personalestyrelsen, at de offentligt ansatte skal holde igen med løn- og feriekrav. Lighed med private Men de statsansatte kræver på begge punkter lige så gode vilkår som i den private sektor. Samme krav har landets 70.000 sygeplejersker i går sendt videre til den fælles forhandlingsorganisationen for ansatte i amter og kommuner, KTO. Og de statsansatte kan håbe, at KTO baner vejen. Forhandlingerne på det kommunale og amtslige område begynder 18. december, mens de for de 180.000 statsansatte, som CO II er del af, først begynder 7. januar næste år.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























