Sportsfirmaet Adidas tvinger forretningerne til at tage kunstigt høje priser for sine produkter, mener Bagmandspolitiet, der nu anlægger sag mod firmaet, oplyser TV 2/Finans. Sagen er den første i Danmark om "bindende videresalgspriser", hvor kunderne betaler mere for varerne, end hvis der var fri konkurrence. Konkurrencemyndighederne vil ikke kommentere den konkrete sag, men slår fast, at det er en alvorlig overtrædelse af loven. »Bindende videresalgspriser er en alvor overtrædelse af konkurrencelovgivningen. Forbrugerne har betalt mere for varerne, end de ville have gjort, hvis der var fri konkurrence«, siger kontorchef i Konkurrencestyrelsen Ole Bækgaard til TV 2/Finans. Adidas bekræfter over for tv-stationen, at sagen er rejst, men derudover har selskabet ingen yderligere kommentarer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen