Panikken på alverdens aktiemarkeder fortsatte fredag, indtil kort før dansk lukketid, da de europæiske og amerikanske aktiebørser oplevede et mindre kurs-comeback. Herhjemme nåede markedet dog ikke i samme grad at reagere på de mildere vinde, og KFX-indekset noteredes for det største procentvise fald siden den 14. april 2000. KFX-indekset lukkede 9,48 point - 3,87 pct. - lavere end torsdag. Dermed er indekset faldet 12,4 pct. i løbet af denne uge til det laveste niveau siden den 16. november 1999. TDC og GN Store Nord var de eneste af KFX-aktierne, der endte højere, og af samtlige aktier og investeringsforeninger noteret på Københavns Fondsbørs steg blot 24. Derimod var der fald i 202. »Priserne i markedet afspejler helt klart, at investorerne frygter et økonomisk tilbageslag. Markedet forventer ikke en længerevarende recession, men at den økonomiske situation bliver værre endnu. Men indirekte spiller usikkerheden om USA's modreaktion også ind«, siger aktieanalytiker Jesper Skriver Frandsen fra Nordeas aktieafdeling. Nasdaq faldet 3,2 pct. Det teknologitunge, amerikanske Nasdaq-indeks lå ved dansk lukketid til et fald på 3,2 pct., og dermed er indekset faldet 16 pct. siden terrorangrebet. De store europæiske børser i Frankfurt, London og Paris lå sidst på eftermiddagen også til smæk på tre-fire pct.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved valget af Henrik Frandsen som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























