Politiken søndag: »Det spiller overhovedet ingen rolle, hvor mange ting, du allerede har. Det er alligevel ikke nok. Du skal have flere, sejere, smartere, splinternye og specialdesignede ting«. Det er citater som disse, der fra næste måned vil dukke op i et nyt interaktivt spil på Forbrugerinformations hjemmeside. Den offentlige institution lancerer også en håndbog for at gøre skolebørn bedre i stand til at afkode virksomheders markedsføring. Initiativet modtages positivt af eksperter i reklamers påvirkning af børn, der anbefaler, at det offentlige generelt bør sørge for, at skolerne underviser mere i markedsføring og intentionen bag. »Forældrene har også selv et ansvar for at fortælle børn om formålet med reklamer og om kommerciel tankegang og privatøkonomi i øvrigt. Men det bør i højere grad suppleres af det offentlige«, siger Birgitte Tufte, forsker på Danmarks Lærerhøjskole. Svensk model Hun mener, at Sverige har bedre tradition for generel forbrugeruddannelse end Danmark, og Forbrugerinformations spil er netop udviklet efter svensk model. Enkelte udenlandske forskere på området taler for, at børnene primært opdrages til det kommercielle samfund ved netop at se så mange reklamer som muligt - altså blive bombarderet, indtil de udvikler et skjold. Tufte mener, som professor Folke Ølander fra Handelshøjskolen i Århus, at den holdning er naiv: man skal ikke sætte ræven til at opdrage gæs. De henviser til undersøgelser, der viser, at børn ikke bliver i stand til at gennemskue reklamer blot ved at se mange af dem. Børn ned til otte år har nok en fornemmelse af, at det ikke altid er hele sandheden, der vises, men de har langtfra altid de kritiske parader oppe. Især børn med ressourcesvage forældre har svært ved at lure det kommercielle bombardement. »Børn skal undervises mere grundigt i at afkode reklamer i skolerne. Og vel at mærke ikke med materiale, der er skrevet eller sponsoreret af virksomheder«, fastslår Folke Ølander. En undersøgelse viste i fjor, at hele 83 procent af de danske folkeskoler tilbydes sponsoreret undervisningsmateriale, og de fleste takker ja. Undervisningsminister Margrethe Vestager (R) har imidlertid »stor tillid til, at skolebestyrelserne kan vurdere, hvad der er godt og skidt blandt det reklamefinansierede undervisningsmateriale«. »Folkeskolen skal naturligvis være med til at udruste børn med kritisk sans og sund fornuft. Men denne lærdom behøver ikke at knytte sig til et særligt fag- eller problemområde«, mener Margrethe Vestager, der peger på, at undervisning i reklamer allerede er på læseplanen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























