Ni polakker, som har arbejdet på godsejer Jens Dinesens slot, Asbølholm, kræves udvist. Det oplyser kriminalinspektør Iver Pedersen fra Kolding Politi, efter at Udlændingestyrelsen i dag bad politiet skride ind overfor polakkerne på godset nær Lejrskov. Efter at politiet tirsdag undersøgte sagen nærmere, har Udlændingestyrelsen besluttet at kræve polakkerne udvist, fordi de efter styrelsens mening har udført et reelt stykke arbejde i form af noget støbearbejde på godset. Otte af de ni polakker har ganske vist fået opholds- og arbejdstilladelse, men det skete alene med henblik på et kursus-ophold hos Jens Dinesen. »Og det skønner Udlændingestyrelsen ikke, er det reelle indhold af det, som polakkere har foretaget sig på stedet«, siger Iver Pedersen. »De vil alle blive fremstillet foran en dommer onsdag morgen og krævet udvist af landet«, siger Iver Pedersen. En niende polak arbejdede ulovligt i landet som turist, mens endnu en person er sluppet væk fra politiet. Der venter nu muligvis godsejer Jens Dinesen en straffesag, men da han endnu ikke er afhørt - han befinder sig i udlandet - er han heller ikke sigtet, oplyser Iver Pedersen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig, men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Ny måling modsiger Hegseth
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Stigende antal danskere lider af bolig-fomo
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Det er også noget værd
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Signe Andreasen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Lucas Larsen og Jacob Feldborg Andersen
Klumme af Christian Jensen




























