Politiken tirsdag: TV-værten Cecilie Frøkjær har flere gange båret et eksklusivt Gucci-ur på TV 2s Morgen-TV. Også på håndledene af DRs Natasja Crone, samt Camilla Miehe-Renard og Pernille Aalund fra TV3 sidder remme fra det italienske modefirma. Ligesom en god håndfuld andre tv- og kulturpersonligheder har de fået foræret uret - eller kun betalt brøkdel af prisen for det. De er nemlig udset til at spille hovedrollerne i Guccis diskrete product placement-kampagne. En kampagne, der tager konsekvensen af, at forbrugerne er trætte og næsten immune over for traditionelle reklamer, men som møder offentlige rollemodeller som Frøkjær og Crone med åbent sind og sænkede parader. »Folk lader sig ubevidst påvirke af de ting, de ser på personligheder«, mener Henrik Mensen fra Gucci-ur-importøren House of Watches. Importøren har på Guccis foranledning spurgt tv-værterne, om de vil gå med uret, fordi de så »kan tage det på på skærmen eller blive fotograferet med det fra en heldig vinkel«. House of Watches er et af de firmaer, der stod frem i gårsdagens udgave af Ugebrevet Mandag Morgen og fortalte om denne stadig mere udbredte form for product placement. En praksis, der er ulovlig, når sponsorerne ikke krediteres i programmets rulletekster. »Et af principperne i markedsføringsloven og de internationale reklameregler er, at reklame skal kunne identificeres - ellers bliver forbrugeren jo narret«, påpeger jurist Birgitte Wested fra Forbrugerombudsmandens sekretariat, Forbrugerstyrelsen. Hun vil ikke udtale sig om den konkrete sag, men oplyser, at Forbrugerombudsmanden efter sommerferien vil rette kritisk lys på skjult reklame, herunder product placement ved hjælp af tv-personligheder. TV3 sender fra London og er derfor ikke underlagt danske reklameregler og myndigheder. Men både TV 2 og DR vil indskærpe over for sine medarbejdere, at skjult reklame er helt uacceptabelt. DRs Natasja Crone bedyrer, at hun aldrig har båret uret på skærmen, mens Cecillie Frøkjær understreger over for Ugebrevet Mandag Morgen, at hun insisterede på at betale 650 kroner for Gucci-uret. Vejledende udsalgspris er 5.250 kroner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























