Berlingske Tidendes chefredaktør, Peter Wivel, har meddelt bestyrelsen for Det Berlingske Officin, at han træder tilbage senest til efteråret, hvor han fylder 58 år. Peter Wivel begrunder sin opsigelse med, at han finder det rigtigst, at det bliver en yngre chefredaktør, der får ansvaret for gennemførelsen af en strategiplan for de kommende fem år. Peter Wivel afløste i august 1998 Anne E. Jensen som chefredaktør på Berlingske Tidende efter i en årrække at have været ansvarshavende chefredaktør på Weekend-Avisen. Peter Wivel har meddelt bestyrelsen for Det Berlingske Officin, at han står til rådighed for avisen som skribent fremover og fortsætter i sin nuværende stilling, indtil hans efterfølger er udpeget. Derefter agter Peter Wivel at koncentrere sig om at skrive, både som journalist og forfatter. Tre ud af bestyrelsen Peter Wivels overraskende beslutning om at forlade Berlingske Tidende blev offentliggjort på onsdagens generalforsamling i Det Berlingske Officin, hvor tre medlemmer af bestyrelsen samtidig valgte at trække sig tilbage. Det har længe været kendt, at formanden for bestyrelsen, Knud Sørensen, ville træde tilbage, men også bestyrelsesmedlemmerne Kurt Christian Fromberg, Karl-Johan Levinsen og Walther Paulsen udtræder. Nye medlemmer i bestyrelsen bliver professor ved Københavns Universitet, dr. jur. Mads Bryde Andersen og koncerndirektør i Carlsberg Breweries, Bjørn Erik Næss. Ny formand for bestyrelsen bliver administrerende direktør Jan Lindh.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nationen betaler nu prisen for Løkkes egoisme
-
Trump glemte at fortælle, at Saudi-Arabien satte en kæp i hjulet
-
Planlægningen er i gang: Sådan vil Kreml beskrive »sejren« over Ukraine
-
Han har det hele: Smuk kæreste, karriere, herskabslejlighed. Men han er også en lille smule psykopat
-
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
-
Oui, hvor er det herligt med et sommerhit på et andet sprog end engelsk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























