Et dundrende underskud på Fyens Stiftstidende sidste år resulterer nu i, at avisens ledelse lægger op til 40 fyringer blandt avisens 270 ansatte. Underskuddet før skat blev i 2000 på 36,6 mio. kr., og allerede da regnskabet blev fremlagt i marts i år, blev der ikke lagt skjul på, at det ville betyde en mindre medarbejderstab. Avishuset skal spare 25 mio. kr., og ifølge avisens chefredaktør, Egon Tøttrup, er lønningerne den største omkostning, og derfor vil besparelse betyde fyringer. Nedskæringerne rammer overalt i huset fordelt med 9 mio. kr. på redaktionen hvilket betyder, at 12 ud af 120 journalister skal fyres, 8 mio. skal spares på administration, salg og produktion, 3 mio. på markedsføring mens 5 mio. kr. skal spares i datterselskaberne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.