Omkring en femtedel af de tyske turister svigter Danmark. På blot fire år er antallet af tyske turister i hoteller, ferieboliger og på campingpladser faldet drastisk - med omkring 20 pct., og turistindustrien er nu i gang med at skaffe ny lokkemad til turisterne fra vores sydlige naboland. Et af midlerne er at lokke pensionister med 'bondeanger'. Direktør Jørgen Hansen fra Midt-Nord Turisme i Nord- og Vestjylland siger, at Danmark må acceptere globaliseringen inden for turismen. »I dag er det lige så billigt for en tysk familie fra Hamburg at rejse til Bali eller Thailand som til Vestjylland. Flybilletterne er blevet så billige. Derfor må vi udvikle nye tilbud«, siger Jørgen Hansen. Ældre i fokus Han peger på, at nogle af de nye tilbud kunne være turisttilbud specielt rettet mod de ældre, og dem bliver der jo flere og flere af. Og de er ved muffen: »Mange bedsteforældre har dårlig samvittighed. De har arbejdet for meget for at tjene mange penge. Nu skal de måske dulme deres dårlige samvittighed ved at tage deres børnebørn med på ferie. Det bør vi kunne udnytte«, siger Jørgen Hansen. Tysk lokkemad Han mener, at feriehusudlejning i Danmark måske burde suppleres med tilbud om 'et fyldt køleskab', dvs., at den tyske familie er fuldt forplejet, når den ankommer til sit sommerhus. En stor anstødssten er ofte, at danske madvarer er så dyre, når tyskerne befolker feriehusene. »Det kan vi lave om på ved, at varerne er leveret til en ordentlig pris, når familien ankommer«, siger Jørgen Hansen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Jeg har aldrig oplevet noget lignende
-
Radikal profil er kæmpe fan af Enhedslisten: »Du er det klogeste menneske, jeg har mødt i dansk politik«
-
Klarlund til læser: Lad mig slå det helt fast én gang for alle. Det er en myte
-
»Jeg har obduceret nogle af de køer, der har fået Bovaer. Jeg har set blødninger i vommen«: Fagfolk og politikere retter skarp kritik af ny rapport
-
Efter henkastet bemærkning kører debatten endnu en gang om en tredje Trump-periode
-
Putin får et nyt problem: Han står over for en international særdomstol og et enormt krav om erstatning
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Sorlannguaq Maria Ravn Lind
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Kronik af Victor Mayland Nielsen




























