Vindmølleproducenten NEG Micon fra Randers er for alvor kommet op i gear efter krisen i koncernen i efteråret 1999. En aktieudvidelse har netop betydet en kapitalindsprøjtning på 568 mio. kr. til vindmølleproducenten. Stadig større projekter
NEG Micon oplyser, at det både er danske og udenlandske investorer, der har købt af de 1,6 millioner aktier, der er blevet udbudt. Baggrunden for aktieudvidelsen er, at vindmølleproducentens projekter bliver stadig større, og at man vil styrke soliditeten.
NEG Micon var for alvor i krise, da det i slutningen af september 1999 kom frem, at koncernen havde tabt sin egenkapital på knap en halv milliard kroner. Det var problemer med gearkasserne i vindmøllerne, der fik kapitalen til at smuldre.
Men NEG Micons storaktionærer som Schouw & Co., Lønmodtagernes Dyrtidsfond, ATP og Kommunernes Pensionsforsikring samt bankforbindelserne stod bag koncernen og gik ind med penge. NEG Micon klarede krisen og et dyk i aktiekursen til 75 kroner mod 268 før problemerne opstod. I dag ligger aktien til en pris på 365 kroner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Francis Fukuyama: Rubio sagde et ord, der afslørede Trumps virkelige projekt
-
Rockens førstedame var en stærk pioner. Nu kæmper hun mod præsident Trump
-
»Da hun smadrede alle mine guitarer med en hammer, tænkte jeg, at det var på tide at komme væk«
-
Gigantisk bestseller: Filmrettighederne blev solgt, inden bogen udkom. Det forstår man
-
»Jeg får at vide, at jeg kan dø på operationsbordet«: Henrik Qvortrup angrebet af kødædende bakterie
-
Dansk fortrop er landet tæt ved grænsen til Rusland: »Putin er presset på en måde, han aldrig har været før«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Kronik af Johanne Schmidt-Nielsen
Per Frederiksen og Per Frederiksen
tema
tema




























