En konflikt på landets mejerier er en realitet fra mandag, idet forhandlingerne om en ny overenskomst for omkring 800 HK'ere er brudt sammen. Konflikten betyder, at det fra mandag den 2. april er slut med kontrollen af mælkeprodukter på mejerierne fra normal arbejdstids begyndelse. Parterne i henholdsvis Mejeribrugets Arbejdsgiverforening og HK/Industri har i flere omgange været i Forligsinstitutionen, men uden at det har bragt parterne nærmere hinanden. Og derfor har forligsmanden valgt ikke at udsætte den varslede konflikt på området, der tæller både laboranter og administrativt personale på mejerierne. Problemet er lønnen I Mejeribrugets Arbejdsgiverforening bekræfter formand Ove Møberg, at forhandlingerne strandede på spørgsmålet om eventuelle lønstigninger. »Det er korrekt, at forhandlingerne brød sammen på spørgsmålet om kroner og øre til de ansatte - specielt i forbindelse med lønnen til laboranterne«, siger Ove Møberg. Ingen kommentarer Derudover har han ikke nogen kommentarer til de sammenbrudte forhandlinger - heller ikke, hvilke konsekvenser en konflikt får for mælkeforsyningerne til landets forbrugere. »Det kan vi ikke udtale os om nu, lyder det fra Ove Møberg. Han ønsker heller ikke at oplyse, om der er planer om at kontakte HK/Industri for nye forhandlinger i de kommende dage. »Der er ikke aftalt møder med HK, og hvorvidt der aftales møder i de kommende dage, kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt«, siger Ove Møberg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.