EUs veterinære eksperter afviste fredag et dansk forslag om at forbyde al transport af levende klovbærende dyr mellem EU-lande. Den Stående Veterinære Komité fandt, at de nuværende forholdsregler mod den stærkt smitsomme mund- og klovsyge er tilstrækkelige. Efter udbruddet af mund- og klovsyge i Storbritannien forbød EU-kommissionen den 8. marts alle transporter af levende, klovbærende dyr mellem medlemsstaterne, men under visse betingelser kan det stadig lade sig gøre. Transporten er lovlig, hvis den er varslet et døgn i forvejen, og hvis både modtager- samt afsenderland siger god for den. Det var disse grænseoverskridende transporter af levende dyr, det danske forslag ville sætte et midlertidigt stop for. Men som en EU-talsmand forklarede, kan et land med de nuværende sikkerhedsforanstaltninger sagtens nedlægge sit eget import- og eksportforbud. Det har for eksempel Italien gjort i forbindelse med en mistanke om et mund- og klovtilfælde i støvlelandet. Selvom italienerne slap med skrækken, har regeringen på baggrund af Kommissionens forbud forhindret samtlige dyretransporter over Italiens grænser.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.