På ti år er andelen af virksomheder, der betaler selskabsskat i Danmark, styrtdykket. Men der er milliarder at hente i kapitalfonde og multinationale selskaber, der sender deres indtægter i skattely.
Anført af den nye skatteminister, Peter Christensen (V), indleder Skat nu en regulær offensiv for at lukke de smuthuller, selskaberne benytter.
Med et skattekrav på 400 millioner kroner har Skat rettet søgelyset mod medicinalgiganten Nycomed, der er ejet af flere kapitalfonde. Virksomheden pumper hver år millioner ud af Danmark via Sverige til et postkasseselskab i Luxembourg.
Herfra sendes pengene formentlig videre til Kanaløerne og De Hollandske Antiller, hvor de reelle ejere befinder sig. Skat mener, at Nycomed på den måde undgår at betale renteskat, og forlanger derfor 400 millioner kroner til statskassen, et krav, Nycomed dog har anket.
Skat regner med milliardindtægt
»Alle skal betale den skat, de skal. Derfor ruster vi op på området«, siger skatteminister Peter Christensen (V). Skat vil ikke sætte tal på, hvad den nye offensiven ventes at indbringe, men kontorchef i center for store selskaber Michael Carlsen skønner, at der er tale om milliarder.
Det er en ny og principiel sejr i Landsskatteretten, der har givet Skat blod på tanden. For første gang nogensinde har myndighederne fået medhold i, at selskaberne ikke kan undgå skatten blot ved at sende pengene hurtigt gennem et skuffeselskab.
LÆS OGSÅ Kun hver 4. virksomhed betaler selskabsskat i Danmark
Får Skat medhold, vil det ramme fondene hårdt, viser Politikens gennemgang af tyve danske kapitalfondsejede virksomheder.
De har stort set alle ’filialer’ i Luxembourg og er alle registeret hos advokater og firmaer, som udbyder skuffeselskaber. Blandt de virksomheder, hvor man finder et Luxembourgselskab i strukturen, er ISS, Københavns Lufthavne og KMD, der i 2010 tilsammen omsatte for knap 11 milliarder kroner i Danmark.


























