Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Butikker taber stort på mangeårigt metrobyggeri

Lyt til artiklen

Det omfattende metrobyggeri, der i en lang årrække fremover vil præge det københavnske bybillede, vil betyde faldende omsætning for hundredvis af butikker – for enkelte i en sådan grad, at de må dreje nøglen om.

Sådan lyder vurderingen fra flere sider af det arbejde, der først i 2018 efter planen vil resultere i den nye Metro Cityring. »Flere hundrede butikker, der ligger i nærheden af en af de mange byggepladser i hele byen, vil opleve forskellige former for gener ved byggeriet, som vil påvirke deres omsætning negativt«, siger citydirektør i Københavns City Center Jan Michael Hansen, der spår, at enkelte butikker må lukke som følge af byggeriet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her