Mobiltelefonen kan være en lurende brandbombe på benzinstationen. Den internationale energikoncern Shell har konstateret, at mobiltelefoner udgør en brandfare, når kunderne hælder benzin på bilerne. Shell anser risikoen for så alvorlig, at koncernen vil forbyde alle sine kunder at tale i mobiltelefon på de danske tankstationer. Ifølge Annemette Moesgaard, der er kommunikationschef i Shell Danmark, sender Shell de næste dage klistermærker om et forbud ud til alle tankstationer og til datterselskabet Metax. Test viser fare Forbuddet træder i kraft 1. december, eller lige så snart mærkerne er kommet op. »Vi har internt i Shell gennemført nogle test, og på baggrund af resultaterne må vi erkende, at der er en risiko for, at gnister fra mobiltelefoner kan afstedkomme eksplosionsbrande«, siger Annemette Moesgaard. Sagen startede i Storbritannien. Efter tre alvorlige episoder, hvor mobiltelefoner antændte eksplosionsbrande på tankstationer, er de engelske myndigheder begyndt at advare forbrugerne mod at tanke benzin og tale i telefon samtidig. De tyske myndigheder har netop gennemført et egentligt forbud mod mobiltelefoni i nærheden af benzinpumperne, og herhjemme følger Shell nu trop med et forbud. Små gnister I de foreløbig tre kendte tilfælde i Storbritannien har mobiltelefonbrugere fået svære brandsår i ansigter og på kroppen. Ifølge den danske it- og telestyrelse er eksplosionerne formentlig opstået, fordi der kan forekomme små gnister, når mobiltelefonens batteri gnider mod kontakterne. Det var onsdag ikke muligt at få en kommentar fra benzinselskabernes brancheorganisation - Oliebranchens Fællesrepræsentation - hvor både direktøren og miljø- og teknikchefen var bortrejst. Reglerne er fra 1985 Beredskabstyrelsen er i færd med at revidere reglerne for adfærd på benzinstationer, der går tilbage til 1985, hvor mobiltelefoner ikke var først i bevidstheden. »Men vi vil have mobiltelefonerne med inde i vores overvejelser om de nye regler, hvis vi kan konstatere, at de udgør en fare«, siger kontorchef Jan Petersen, Beredskabsstyrelsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























