Befolkning blev angiveligt vildledt og udsat for massivt spin, da regeringen i vinteren 2009 fremlagde bankpakke 2. Pakken blev præsenteret som en ’kreditpakke’, der ifølge både regeringen og banksektoren skulle sikre, at private og virksomheder kunne låne flere penge – til gavn for samfundsøkonomien. Men årsagen var en anden, viser dokumenter fra WikiLeaks, Politiken har fået adgang til: Bankpakken på 100 milliarder skattekroner blev først og fremmest skabt for at redde nødlidende banker, vurderede chefer i banksektoren under samtaler med folk fra USA’s ambassade.
Ambassadør: Det var spin fra regeringens side
23. januar 2009 rapporterer den daværende amerikanske ambassadør i Danmark, James P. Cain, hjem til det amerikanske udenrigsministerium om den netop vedtagne bankpakke. Han refererer blandt andet fra en samtale med Mark Luscombe, der dengang var chef i storbanken Citygroups danske afdeling.
SIGNATURHjort er Finansministeriets komiske Ali »Mark Luscombe (...) fortalte os, at han tvivler på, at ’kreditpakken’ vil betyde, at udlånet øges i nævneværdigt omfang, hvis det overhovedet øges. Han tilføjede, at roden til Danmarks nuværende økonomiske problemer ikke er en kreditklemme, men derimod er en underkapitaliseret finanssektor«, skriver James P. Cain, der ligeledes gengiver samtaler med Jan Olsen, der var chef for Danske Banks afdeling for fremme af international handel.





























