Flyselskaber: Piloter skal flyve mere

Søvnproblemer. Kampen om piloternes søvnforhold er gået ind i en ny fase.
Søvnproblemer. Kampen om piloternes søvnforhold er gået ind i en ny fase.
Lyt til artiklen

På trods af advarsler fra førende eksperter kæmper SAS og andre europæiske luftfartsselskaber for at få vedtaget nye EU-regler, der skal give piloter mulighed for at arbejde endnu mere hver dag. Som Politiken har beskrevet, mener både piloter og læger med speciale i flyvemedicin, at piloternes arbejdsdage allerede i dag er så lange, at piloter bliver trætte og begår alvorlige fejl til fare for flyvesikkerheden.

LÆS OGSÅ Pilot: »Det eneste man vil, er at lægge sig, men det går jo ikke«

Men SAS og andre luftfartsselskaber har nu af deres brancheorganisation fået til opgave at gå imod kritiske videnskabsfolk ved at finde andre eksperter, som støtter selskabernes synspunkter, og bruge dem til at påvirke EU’s lovgivere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her