Forsikringsselskaberne skal behandle kunderne ordentligt. Derfor går forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen nu enegang og tilkendegiver, hvad der efter hans opfattelse betragtes som god markedsføringsskik i forsikringsselskaberne. Forbrugerombudsmanden har flere gange forsøgt at få forsikringsselskaberne med til at lave minimumstandarder for blandt andet rådgivning og gebyrer for tegning og opsigelse af en forsikring, men uden held. Tilkendegivelsen skal sikre forbrugernes retsstilling. Ingen tvang overfor forsikringsselskaber Forsikringsselskaberne er ikke tvungne til at følge tilkendegivelsen fra forbrugerombudsmanden. Men Hagen Jørgensen har dog sanktionsmuligheder, hvis det skulle blive nødvendigt: »Alt, hvad jeg laver, er baseret på henstillinger, medmindre jeg ligefrem går i Sø- og Handelsretten. Dem, der ikke følger tilkendegivelser, henstillinger, vejledninger, gode råd og retningslinjer fra forbrugerombudsmanden, risikerer i sidste instans, at jeg tager affære på en eller anden facon, hvis jeg får sager«, siger Hagen Jørgensen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Hvis Enhedslistens visioner bliver ført ud i livet, er kvinder, homoseksuelle og sekulære muslimer de første ofre
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz