Sportstøjfirmaet Hummel er en af de foreløbig 1.146 arbejdspladser - heriblandt skobutikker, plejehjem og it-firmaer - der har meldt sig til at samle penge ind til flygtninge i arbejdstiden. »Klichésvaret er, at det går til et godt formål. Men det er faktisk en god og nem mulighed for - på en fornuftig måde - at gøre noget godt«, siger Christian Stadil, direktør i Hummel. Flere formål For første gang har Dansk Flygtningehjælp besluttet sig for at supplere den sædvanlige søndagsindsamling med også at samle penge ind på landets arbejdspladser. Og foruden penge i bøssen har det også to andre formål, fortæller Dansk Flygtningehjælps generalsekretær, Andreas Kamm: »Samtidig håber vi, at der kommer en snak i for eksempel kantinen om Dansk Flygtningehjælp og verdens forfulgte, og det giver måske også flere indsamlere til selve dagen«, siger han. Håber på 12 millioner kroner Indsamlingen på arbejdspladserne foregår fra næste uge og til landsindsamlingsdagen 10. november. Når en arbejdsplads har meldt sig, sender Flygtningehjælpen en indsamlingsbøsse og materiale ud. Så går man en eller to runder på arbejdspladsen og stiller efterfølgende bøssen et centralt sted, for eksempel i receptionen. Pengene går til det internationale flygtningearbejde og bevilges, når der er akut behov. Sidste år blev det blandt andet til nødhjælpspakker til flygtninge i Makedonien. I år er der fokus på Afghanistan, Tjetjenien og Angola. Håbet er, at indsamlingen vil give cirka 12 millioner kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.