Regeringens olieaftale med A.P. Møller, der forlænger DUC's koncession i Nordsøen til 2042, udløser nu et krav om erstatning fra Danmarks Fiskeriforening. Udledning af kemikalier og olie fra olieplatformene har en så betydelig effekt på fiskeriet, at Danmarks Fiskeriforening kræver en fast kompensation til fiskerierhvervet for hver tønde olie, der pumpes op. Møller skal betale miljøvagter Samtidig kræver fiskerne, at der laves uvildige undersøgelser ved boreplatformene og ansættes miljøvagter på Nordsøen, alt sammen betalt af A.P. Møller og partnere. »Vi forventer, at regeringen lytter til os, før den underskriver aftalen med A.P. Møller«, siger Thorkild Førby, formand for Danmarks Fiskeriforening: »Vi kan ikke uden videre acceptere, at koncessionen forlænges, uden at man har undersøgt effekten på fiskeriet til bunds«. Auken: Fiskere har krav på uvildig undersøgelse Socialdemokratiets energiordfører Svend Auken siger, at fiskerne har krav på en uvildig undersøgelse: »Det er et helt rimeligt krav, at fiskerne vil have undersøgt de her ting. Hvis undersøgelsen viser, at Nordsø-aktiviteterne skader fiskeriet, hvilket jeg måske ikke er så nervøs for, som de er, har de også krav på en kompensation«. Fiskere ser sammenhæng til faldende bestand Et af fiskernes problemer er, at de ikke kan fiske i de sikkerhedszoner, der omgiver installationerne på Nordsøen. Fiskerne ser også en direkte sammenhæng mellem stigningen i olie- og gasaktiviteterne og den faldende fiskebestand. Bendtsen afviser blankt I et svar til Danmarks Fiskeriforening afviser erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) al tale om en kompensation. Biolog Svend Tougaard, Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg, mener, at fiskerne har en god, men politisk vanskelig sag.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Jeg nævner konflikten om Danmarks godt 40 ulve ... »Four-zero?«, spørger Paula med hævede øjenbryn.
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00




























