Carlisto Tanzi, stifter af den italienske fødevarekoncern Parmalat, har erkendt, at han kanaliserede omkring 500 millioner euro (3,7 milliarder kroner) bort fra virksomheden. Tanzi indrømmer også regnskabsfusk. Det oplyser en af hans forsvarere, Fabio Belloni, til det britiske nyhedsbureau Reuters. Tanzi har erkendt lovovertrædelserne under en afhøring mandag i San Vittore-fængslet i Milano, hvor han har været tilbageholdt siden lørdag. Parmalat, som hovedsagelig sælger mejeriprodukter, er Italiens ottendestørste virksomhed. Tanzi-familien har fortsat kontrol med over halvdelen af aktierne. Han kan tilbageholdes i op mod seks måneder, mens myndighederne færdiggør efterforskningen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen