Mulighederne for at købe ind på søndage bliver efter alt at dømme bedre end i dag, når lukkeloven efter planen skal revideres i næste folketingssamling. Det bebuder Økonomi- og Erhvervsminister Bendt Bendtsen (K), efter at han mandag blev præsenteret for et fælles forslag til ny lukkelov fra ikke færre end 31 forskellige organisationer - både arbejdsgivere og fagforbund. »Vi går mod yderligere liberaliseringer af lukkeloven, men vi skal tage hensyn til alle interesser i sagen - forbrugerne, butikkerne og deres ansatte«, siger Bendt Bendtsen, der har efterlyst en fælles indstilling fra den ellers så splittede detailhandel. Forslaget indgår nu i de politiske drøftelser. HK: Historisk aftale Af frygt for at lukkeloven i sidste ende står til at blive helt afskaffet, er fagforbundet HK Handel gået med i det fælles forslag, som bl.a. vil udvide antallet af dage med søndagsåbent for de store butikker fra 8 i dag til 13. »Vi havde gerne set færre søndage, men er havnet på den første søndag i hver måned samt søndag før juleaften«, siger formanden for HK Handel, Jørgen Hoppe, der betegner det fælles forslag fra arbejdsgiver og fagforbund som historisk. Dagligvaregiganten Coop Danmark A/S, med butikker som Kvickly, SuperBrugsen og Fakta, har også tilsluttet sig forslaget. »Vi vil gerne have en glidende liberalisering af lukkeloven. I forhold til vores oprindelige forslag har vi givet køb på at holde åbent alle søndage i december. Det må ikke spærre for enigheden«, siger administrerende direktør H.C. Hansen fra Coop Danmark.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne

Kronik af Michelle Skov Karantonis
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Den danske pizzaslice-hovedstad har fået sin egen digtersoldat
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce



























