Danskerne har for alvor fået pungen op af lommen. De nyeste tal fra Danmarks Statistik mandag viser, at detailhandlen oplevede en stor stigning i forbruget i de sidste måneder af 2003. Flere økonomer mener, at fremgangen kan være et forvarsel om, at den danske økonomi er på vej ud af dødvandet. Salget i detailhandlen steg med 2,6 procent i fjerde kvartal af 2003 i forhold til tredje kvartal. Specielt julehandlen har været rekordstor, og det var især salget af varige forbrugsgoder som radio, tv, hårde hvidevarer osv. der boomede. Samlet steg julehandlen med 6,7 procent i 2003 i forhold til året før. Lavere afgifter del af forklaring på øget forbrug Hos Danske Bank ser chefanalytiker Steen Bocian de nye tal som et tegn på, at forbrugsfesten er skudt i gang. Han giver blandt andet de nye afdragsfrie lån og de lavere afgifter på cigaretter, spiritus og sodavand æren for de gode tal. Også Klaus Kaiser, cheføkonom i Jyske Bank, ser positivt på udviklingen i 2004.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Nicolás Maduro laver sjov med sin søn fra fængslet, ser fodbold og læser sine idoler Lenin og Bolivár
Klumme af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























