Dansk Retursystem har indført en ny pantetiket på øl og sodavand, som skal styrke sikkerheden omkring pantudbetaling. Svindel, især i københavnske kiosker, har skabt behov for et nyt sikkerhedssystem. Svindlerne kopierer typisk den originale etiket, sætter den på ulovligt importerede varer og snyder sig til pantpengene. Intet overblik over omfang Dansk Retursystem kan ikke sætte tal på svindelomfanget. Den nye etiket er fremstillet med et særligt sikkerhedstryk, som er meget svært at forfalske. Sammen med den nye etiket opgraderes landets 2.000 returautomater. Samlet koster det nye tiltag 5.000 kroner per automat. Det svarer til 10 mio. kr., som finansieres af overskudspant fra flasker og dåser, der aldrig indløses.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























