En fjerdedel af Norges olieproduktion vil blive ramt, når den norske oliestrejke, der har varet i foreløbig snart en uge, optrappes. Det meddelte Norges største fagforening på olieområdet, OFS, onsdag. OFS, som indledte Nordsø-strejken i fredags for at gennemtvinge bedre fratrædelsesordninger og arbejdsbetingelser for sine medlemmer, siger, at den norske olieproduktion fra midnat søndag vil være nedsat med 716.000 tønder ud af en daglig produktion på tre millioner tønder. »Vi har aldrig oplevet magen til entusiasme. Vore medlemmer beder næsten om at blive taget ud i strejke. Dette er en sag, alle brænder for«, siger næstformand for OFS, Bjørn Tjessem, til Nettavisen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nationen betaler nu prisen for Løkkes egoisme
-
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
-
Trump glemte at fortælle, at Saudi-Arabien satte en kæp i hjulet
-
Elisabet Svane: I udgangspunktet er Troels Lund Poulsens mandat umuligt
-
Kongerunde nummer to: Presset stiger på Messerschmidt
-
Han har det hele: Smuk kæreste, karriere, herskabslejlighed. Men han er også en lille smule psykopat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























