Videoovervågning af bankernes facader er rykket et skridt nærmere efter et møde i går mellem Finansrådet, Finansforbundet og justitsminister Lene Espersen (K). En enig front af ansatte i landets pengeinstitutter og deres arbejdsgivere har i flere år presset på for at få sat overvågningskameraer op uden for bankerne. Uden for regeringen er der udbredt begejstring for de nye toner. Dansk Folkeparti har længe ønsket en overvågningsmodel, hvor optagelserne bliver slettet efter et par timer eller en halv dag. Også Socialdemokraterne er åbne for en debat om overvågning, men vil se det konkrete forslag, før partiet siger ja eller nej. Men inden for regeringen er der kritiske røster. Venstres retspolitiske ordfører Birte Rønn Kornbech siger til Radioavisen, at politikerne "pisker befolkingen op til at tro, at det nytter en masse at overvåge mere, siger hun. Ny teknik gør det muligt Hidtil har Lene Espersen blankt afvist ønsket med den begrundelse, at hun ikke ønsker et overvågningssamfund. Men efter mødet i går, hvor Finansforbundet præsenterede forskellige tekniske løsninger, var tonen mere positiv. Den nye teknik gør det bl.a. muligt at slette optagelserne automatisk efter et bestemt tidsrum og sikre, at f.eks. kun den lokale politimester har adgang til at se optagelserne. »Jeg har tilkendegivet over for Finansforbundet, at jeg er mere positiv efter den model, jeg har set i dag. Men det må ikke ske på bekostning af retssikkerheden for almindelige borgere. Hvis det her skal have nogen gang på jorden, så er det kun politiet, der skal have adgang til at se optagelserne. Og skal der åbnes op, må det også gælde kiosken og den lille guldsmed«, siger Lene Espersen. Næstformand i Finansforbundet, Michael Budolfsen, siger: »For et år siden var sagen død politisk. Men nu er det vores opfattelse, at bolden ruller igen. Det er meget positivt for vores medlemmer«. Den seneste undersøgelse viser, at over 10.000 af Finansforbundets 44.000 medlemmer har oplevet et bankrøveri, og at hele 80 pct. af de anmeldte arbejdsskader vedrører røverier. »Det er ikke bare et kæmpe problem for de involverede og deres familie. Det er også et problem for samfundet«, siger Michael Budolfsen. Flere røverier kan forhindres Bankerne mener, at et større antal røverier enten kan forhindres eller opklares ved overvågning uden for banken, fordi mange røvere beser stedet inden røveriet og ofte ifører sig deres masker lige uden for banken.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview