Der er kraftigt brug for en kvalitetssikring af tolke i sundhedsvæsenet. Det mener Lise Dyhr, praktiserende læge i Brøndby og forsker ved Panum Instituttet. Hun har arbejdet meget med brug af tolke i sundhedsvæsenet, og hun mener, at der er behov for en sikkerhed for kvaliteten på omådet. Der er i dag ikke opstillet fælles krav til tolke om uddannelse eller erfaring, ligesom lønnen er den samme, uanset om en tolk har uddannelse eller ej. »Tolkeområdet er alt for uigennemsigtigt. Når vi som læger bruger tolke, er det et stort problem, at vi ikke ved, om tolkene er kvalificerede, og om de kender vores medicinske terminologi,« siger Lise Dyhr. Hun mener, at amterne, der er ansvarlige for tolkningen på sundhedsområdet, lægger mere vægt på at få en lav pris end på, at kvaliteten er i orden. Også i tolkebranchen er det opfattelsen, at kunderne, oftest det offentlige, i høj grad proriterer pris over kvalitet. Tolkebureauernes Brancheforening mener, at det netop er de lave priser på tolkningen, der får kvaliteten til at dale. Både tolkebureauerne og tolkene savner en form for autorisation af tolkene eller nogle fælles anerkendte test, som man skal bestå for at arbejde inden for det offentlige.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























